Çmimet BAFTA u ndanë – Kjo është lista e plotë

By

Akademia Britanike e filmit – BAFTA, ka ndarë cmimet për filmat më të mirë të vitit 2018-të sipas jurisë së kësaj akademie.

Ngjarja është zhvilluar në Royal Albert Hall gjatë mbrëmjes të së dielës, ndërsa plot filmbërës, aktorë e aktore, u shfaqën në tapetin e kuq të këtij teatri.

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri ishte dfilmi triumfues i natës me pesë cmime, përfshirë cmimin për filmin më të mirë dhe për filmin më të mirë Britanik.

Cmimet për aktorët më të mirë shkuan për ata që morën cmime edhe në Golden Gloves, SAG Aëards dhe në Critics Choice Aëards.

Në vijim e gjeni listën e plotë të fituesve të BAFTA 2018-të:+

BAFTAs 2018 – Complete Winners List!

Filmi më i mirë:
Call Me By Your Name
Darkest Hour
Dunkirk
The Shape of Water
Three Billboards Outside of Ebbing, Missouri – WINNER

Aktori më i mirë:
Daniel Day-Lewis, Phantom Thread
Daniel Kaluuya, Get Out
Gary Oldman, Darkest Hour – WINNER
Jamie Bell, Film Stars Don’t Die in Liverpool
​Timothée Chalamet, Call Me By Your Name

Aktorja më e mirë:
Annette Bening, Film Stars Don’t Die in Liverpool
Frances McDormand, Three Billboards Outside of Ebbing, Missouri – WINNER
Margot Robbie, I, Tonya
Sally Hawkins, The Shape of Water
Saoirse Ronan, Lady Bird

Regjisori më i mirë:
Denis Villeneuve, Blade Runner 2049
Luca Guadagnino, Call Me By Your Name
Christopher Nolan, Dunkirk
Guillermo del Toro, The Shape of Ëater – WINNER
Martin McDonagh, Three Billboards Outside of Ebbing, Missouri

Skenari më i mirë origjinal:
Get Out, Jordan Peele
I, Tonya, Steven Rogers
Lady Bird, Greta Gerwig
The Shape of Water, Guillermo del Toro, Vanessa Taylor
Three Billboards Outside of Ebbing, Missouri, Martin McDonagh – WINNER

Skenari më i mirë i adoptuar:
Call Me By Your Name, James Ivory – WINNER
The Death of Stalin, Armando Iannucci, Ian Martin, David Schneider
Film Stars Don’t Die in Liverpool, Matt Greenhaigh
Molly’s Game, Aaron Sorkin
Paddington 2, Simon Farnaby, Paul King

Aktorja më e mirë në rol dytësor:
Allison Janney, I, Tonya – WINNER
Kristin Scott Thomas, Darkest Hour
Laurie Metcalf, Lady Bird
Lesley Manville, Phantom Thread
Octavia Spencer, The Shape of Water

Aktori më i mirë në rol dytësor:
Christopher Plummer, All the Money in the World
Hugh Grant, Paddington 2
Sam Rockwell, Three Billboards Outside of Ebbing, Missouri – WINNER
Willem Dafoe, The Florida Project
Woody Harrelson, Three Billboards Outside of Ebbing, Missouri

Dokumentari më i mirë

City of Ghosts
I Am Not Your Negro – WINNER
Icarus
An Inconvenient Sequel
Jane

Filmi më i mirë i animuar:
Coco – WINNER
Loving Vincent
My Life as a Courgette

Artikuj të ngjashëm