Çka tha Will Smith pas skandalit më të madh që shkaktoi në historinë e “Oscars”?

By

“Oscars” është goditur nga skandali më i madh në historinë e tij 94-vjeçare, pasi dhuna shpërtheu në skenë, kur Will Smith sulmoi Chris Rock dhe e goditi atë për një shaka që ai bëri me flokët e gruas së Will Smith, vetëm disa minuta para momentit të kurorëzimit të karrierës së tij kur fitoi çmimin për aktorin më të mirë.

Tashmë ka thirrje që yllit t’i hiqet çmimi disa orë pasi u bë vetëm aktori i pestë me ngjyrë në histori që merr çmimin më të madh në Hollywood për portretizimin e tij të Richard Williams, babait që rriti kampionët e tenisit Venus dhe Serena Williams, në ‘King Richard’.

Në një fjalim pranimi të zhurmshëm, një Smith që qante pranoi se ‘dashuria të bën të bësh gjëra të çmendura’ – por në mënyrë të qartë nuk i kërkoi falje Rock-ut për sulmin e tij, vetëm duke i kërkuar falje Akademisë dhe kolegëve të tij të nominuar.

Rock ka thënë se nuk do të ngrejë akuza.

Rreth 40 minuta më parë, komediani kishte bërë një shaka me kokën e rruar të Jada Pinkett Smith. Ai tha: ‘Jada, GI Jane 2, mezi pres ta shoh’. Zonja Smith është përballur me humbjen e flokëve që kur zbuloi diagnozën e saj të alopecisë në vitin 2018.

Shumica e audiencës së mbledhur të yjeve më të mëdhenj të botës u mblodhën mbrëmë në The Dolby Theatre në LA – dhe miliona njerëz që shikonin anembanë botës – fillimisht besuan se ishte një shaka, duke vazhduar të qeshin me atë që kishte ndodhur.

Por Smith vazhdoi i nervozuar kur ai u kthye në vendin e tij, ndërsa bërtiste vazhdimisht: Mbaje emrin e gruas sime nga goja jote. Më pas turma ra në heshtje të habitur pasi u bë e qartë se sulmi ishte i vërtetë.

Pasi u godit me shuplakë, Rock u shfaq i tronditur ndërsa përpiqej të rifillonte prezantimin e kategorisë më të mirë të filmit dokumentar.

“Ajo ishte nata më e madhe në historinë e televizionit,” tha Rock, përpara se të kthehej në mënyrë të sikletshme në prezantimin e dokumentarit më të mirë, i cili shkoi për “Summer of Soul” të Questlove.

Artikuj të ngjashëm