Çka preferohet të hani kur ju del gjumi natën dhe ndiheni të uritur?

By

Pavarësisht se ekspertët e shëndetësisë rekomandojnë që të mos e praktikoni këtë zakon, shumë prej jush kanë gjetur veten natën vonë para frigoriferit për të ngopur dhembjet e padëshiruara të urisë me atë byrekë ose tortë të mbetur. Kjo është kryesisht për shkak se dëshira është aq e lartë saqë jeni të detyruar të injoroni për momentin agjendën e të ushqyerit të shëndetshëm dhe të vazhdojni të kënaqni veten me ushqime të shijshme.

Por, pse të mos hani ushqime të shijshme dhe më të shëndetshme me të cilat nuk do të keni problem të kënaqni urinë tuaj të hershme të mëngjesit!

Këtu është një listë e ushqimeve të shëndetshëm për dëshirat tuaja të mesnatës, sugjeruar nga Garima Gupta, themeluesja e Delicc.

Manaferrat

E ëmbël, e lëngshme dhe hidratuese! Manaferrat janë ushqimi i përsosur për t’u ngrënë natën vonë, sepse përmbajnë vitamina, minerale, magnez dhe antioksidantë që relaksojnë nervat dhe muskujt për t’ju dhuruar një gjumë të ngrohtë.

Përzierjet e arrave

Provoni këto ushqime më të shëndetshme, më të shijshme dhe më krokante të përzierjes së arrave, farave dhe manave për të ngopur urinë tuaj. Duke qenë se ato janë plot me fibra dhe proteina, mjafton të hani vetëm një grusht për t’ju mbrojtur nga teprimi.

Kokoshka

Kokoshka përmban serotonin, hormonin që ju ndihmon të relaksoni nervat e shqetësuar. Gjithashtu, përmbajtja e fibrave ju ndihmon të kënaqni urinë tuaj.

“Nuk është e lehtë të qëndrosh i ruajtur dhe i kujdesshëm për dietën natën vonë. Por ju gjithmonë mund të shijoni opsionet më të shëndetshme. Kështu që, herën tjetër që dëshironi të hani diçka, merrni këto ushqime kaq të shëndetshme për ta bërë atë të vlefshme”, tha Gupta.

Artikuj të ngjashëm