Cilat janë çizmet pas së cilave janë fiksuar të famshmet tona?

By

Trendet vinë e shkojnë mirëpo çizmet nga Dr Martens që nga vitet e 70-ta kanë qenë pjesë e gardërobës së të famshmëve e njerëzve të zakonshëm.

DR MARTENS + GIGI HADID | SPOTTED | Glue Store

Ato fillimisht u dizajnuan nga doktori gjerman Klaus Märtens gjatë luftës së Dytë Botërore në vitin 1945 , pasi pësoi një lëndim dhe përpiqej të krijonte një palë këpucë që do të ishin më të rehatshme për lëndimin e tij.

Në vitin 1947 këpucët filluan të shiteshin dhe përgjatë viteve ato arritën statusin ikonë dhe kompania sot ofron modele, ngjyra, materiale nga më të ndryshmet.

Dr. Martens Jadon 8 Eye Boots | Shoe boots, Fashion shoes, Boots

Edhe të famshmet tona janë parë të veshin një palë Dr. Martens. Loredana, Ariana Fejzullahu, Kida dhe Sara Hoxha shpesh me veshjet e tyre kombinojnë modelin e tyre të preferuar Dr. Martens “Jadon”.

View this post on Instagram

Lets wander here, the WiFi is weak.

A post shared by Sara Hoxha (@sarahoxha) on

 

Artikuj të ngjashëm