Çfarë u shpif kundër Princit Harry?

By

Princi Harry ka ngritur një padi për shpifje kundër “Mail” të dielën për një histori që pretendonte se ai gënjeu për ofertën për të paguar për mbrojtjen e tij nga policia në Mbretërinë e Bashkuar, transmeton “The Telegraph”.

Kërkesa është depozituar zyrtarisht në Gjykatën e Lartë pasditen e së mërkurës.

Kjo vjen pasi avokatët e Dukës së Sussex konfirmuan në Gjykatën e Lartë se Harry do të donte të vizitonte vendin e tij me gruan Meghan Markle dhe fëmijët, djalin Archie, 2 vjeç dhe vajzën 8-muajshe, Lilibet – por nuk do të ndihej i sigurt duke e bërë këtë pa siguri.

Harry gjithashtu paraqiti një peticion të ngjashëm në janar, duke pretenduar se familja e tij “ka qenë subjekt i kërcënimeve të dokumentuara mirë neo-naziste dhe ekstremiste”.

Ai aktualisht paguan për sigurinë e tij private për familjen e tij.

Në fund të vitit të kaluar, Markle fitoi luftën e saj ligjore me shtypin për publikimin e një letre që ajo i shkroi babait të saj, me një vendim të Gjykatës së Lartë që Mail të dielën shkeli privatësinë e Markle dhe ishte “i paligjshëm”.

“Kjo është një fitore jo vetëm për mua, por për këdo që ka ndier ndonjëherë frikë të ngrihet për atë që është e drejtë,” tha Markle në një deklaratë për Page Six.

Fitorja e Markle do të thotë se grupi i gazetave duhet të paguajë qindra mijëra shpenzime ligjore dhe të printojë një falje në faqen e parë.

“Gjykatat e kanë mbajtur të pandehurin në përgjegjësi dhe shpresa ime është që ne të gjithë të fillojmë të bëjmë të njëjtën gjë,” shtoi Markle.

“Nesër mund të jesh ti. Këto praktika të dëmshme nuk ndodhin një herë në një hënë blu – ato janë një dështim i përditshëm që na ndajnë dhe ne të gjithë meritojmë më mirë”.

Artikuj të ngjashëm