Çfarë përdori Lady Gaga për rolin e saj në ‘House of Gucci’?

By

Lady Gaga ka treguar se ka përdorur dhimbjen nga përdhunimi për të drejtuar performancën e saj në House of Gucci.

Ylli i “Bad Romance”, 35 vjeç, e cila foli në fillim të këtij viti për sulmin seksual nga një producent muzikor kur ishte 19 vjeç – portretizon Patrizia Reggiani, e cila urdhëroi një goditje ndaj ish-bashkëshortit të modës, Maurizio Gucci, në filmin e ri.

Në intervistën e saj me ‘The Hollywood Reporter’, ajo detajoi se si u zhyt në ndjenjat që buronin nga përvojat më të këqija të jetës së saj për t’i dhënë personazhit zërin e duhur.

Gaga tha: “Kam marrë dhimbjen që ndjej nga sulmi kur isha një vajzë e re, nga ndjenja e lënë pas nga njerëzit që dua, nga ndjenja e bllokuar që nuk mund të shkoj në një botë që dua. E mora atë dhimbje dhe ia dhashë asaj”.

Por regjisori Sir Ridley Scott e nxiti atë të zvogëlojë intensitetin. Ai i tha asaj: ‘Nuk dua që të traumatizosh veten. Lëreni këtu dhe mos ia bëni më këtë vetes”.

Në maj, Gaga zbuloi detaje të sulmit të saj, të cilat ajo i zbuloi për herë të parë në vitin 2014, ndërsa u shfaq në serialin e ri të “The Me You Can’t See”, “Oprah Winfrey” dhe “Princi Harry” në Apple TV+ për shëndetin mendor.

Ajo tha se është sulmuar nga një producent muzikor, i cili e ka lënë shtatzënë, teksa ka treguar: “Isha 19 vjeçe dhe punoja në biznes dhe një producent më tha “Hiq rrobat”.

“Unë thash jo. Dhe unë u largova dhe ata më thanë se do të digjnin të gjithë muzikën time. Dhe ata nuk u ndalën. Ata nuk pushuan së pyeturi, dhe unë vetëm ngriva dhe as që më kujtohet. Personi që më përdhunoi më la shtatzënë në një cep”.

Ndërsa ajo nuk e përmendi emrin e producentit, ajo shtoi: “Nuk dua të përballem më me atë person”.

Në xhirimet e “House Of Gucci”, krijuesja e hitit “Born This Way” e shtyu veten aq shumë për nëntë muajt që po punonte për filmin, sa shpesh ishte e sëmurë fizikisht.

Komploti mbulon tre dekada të jetës së Patrizia-s, që nga martesa e saj në 1972, deri tek largimi i Maurizios me të në 1985 dhe organizimi i hitit 10 vjet pas kësaj dhe Gaga mendoi se ishte ‘qesharake’ që

Për këtë rol, Gaga ka veshur një kapak tullac mbi flokët e saj të vërtetë dhe më pas paruke të ndryshme sipër.

Ajo tha për The Sun: “Vendi ynë ku bëhesha gati çdo ditë ishte si një laborator shkencor. Kishte 15 paruke atje që ishin kopje aktuale të mënyrës se si ajo i mbante flokët e saj në momentet e sakta të jetës së saj, të cilat ne mundëm t’i gjenim në fotografi”.

“Ato ishin specifike për epokën, madje edhe kimikatet që përdoreshin për të lyer flokët ishin specifike për epokën”.

Artikuj të ngjashëm