Çfarë mund të ndodhë nëse ndaloni së ngrëni bukë fare?

By

Kur planifikoni të filloni të hani shëndetshëm, buka është shpesh një nga ushqimet e para që dëshironi të përjashtoni nga dieta juaj. Por kur bëhet fjalë për karbohidratet, drithërat janë të gjitha të njëjta, dhe ndërkohë që heqja dorë nga buka e bardhë mund t’ju ndihmojë të humbni disa kilogramë, heqja e bukës me drithëra integrale në fakt mund ta varfërojë trupin tuaj me lëndët ushqyese shumë të nevojshme.

Ne i duam dollitë tona të shijshme dhe nuk jemi gati të heqim dorë, ndaj vendosëm të zbulojmë se çfarë ndodh nëse vendosni të hiqni dorë nga buka një herë e përgjithmonë.

Mund të përjetoni ngërçe në këmbë

Njerëzit që përpiqen të humbin peshë janë të gatshëm të eksperimentojnë se sa poshtë mund të shkojë marrja e tyre e karbohidrateve, por heqja dorë nga buka plotësisht mund të ketë disa efekte anësore të pakëndshme. Nëse po planifikoni të ndiqni një dietë keto, që do të thotë të hiqni pothuajse plotësisht bukën dhe karbohidratet tjera, shanset janë që mund të përjetoni ngërçe në këmbë. Këto kontraktime të dhimbshme zakonisht ndodhin gjatë natës dhe mund të zgjasin nga sekonda deri në minuta. Buka është e lartë në elektrolite dhe kur trupi juaj nuk merr mjaftueshëm nga këto lëndë ushqyese thelbësore, mund të çojë në spazma të muskujve.

Mund të ndiheni të lodhur

Teksa buka e bardhë nuk është mënyra më e shëndetshme për të marrë karbohidrate të mjaftueshme, ngrënia e moderuar e grurit dhe bukës me drithëra të mbirë do t’i japë trupit tuaj më shumë energji. Për shkak se janë të pasura me fibra, hekur dhe magnez, këto ushqime do t’ju ndihmojnë të ndiheni të ngopur dhe me energji, madje mund t’ju ndihmojnë të merrni energji të mjaftueshme për të shkuar në palestër pas një dite të ngarkuar në punë.

Dëshira juaj për sheqer mund të godasë

Për shkak se buka mund të përdoret për energji, heqja dorë nga ajo plotësisht do të thotë që do të duhet të gjesh një burim tjetër energjie diku tjetër. Kur ndihemi të lodhur dhe të fshirë, ne natyrshëm gjejmë ushqime që mund të na japin një nxitje të shpejtë të energjisë, të tilla si ëmbëlsirat dhe pijet me sheqer. Ndërsa ngrënia e bukës në mënyrë të moderuar nuk do t’ju bëjë të shtoni kilogramë të tepërt, ngrënia e biskotave dhe çokollatave sa herë që ndiheni të rraskapitur, patjetër që mundet.

Shkuarja në tualet mund të bëhet më e vështirë

Nëse jeni duke hequr dorë nga buka e bardhë e zakonshme, kjo mund të mos jetë shumë problem për ju, por heqja e bukës me drithëra ose thekër në fakt mund t’ju bëjë të kaloni më shumë kohë duke shkuar në tualet. Buka me drithëra integrale është e pasur me fibra, e cila ndihmon në tretje dhe në fakt është vërtetuar se funksionon më mirë se laksativët për lehtësimin e kapsllëkut.

Ndryshimet e humorit mund të përkeqësohen

Nëse ndonjëherë keni ndjerë se asgjë nuk mund t’jua rrisë humorin më shpejt se një fetë pica, në fakt ka një shpjegim shkencor për këtë. Ngrënia e karbohidrateve çliron një kimikat të quajtur serotonin, i cili është përgjegjës për t’ju bërë të ndiheni mirë dhe madje mund ta shtypë oreksin. Kjo do të thotë që kënaqja me karbohidrate të shëndetshme herë pas here mund ta përmirësojë disponimin tuaj dhe ta zbusë urinë.

Rreziku për sëmundje të zemrës mund të rritet

Llojet e drithërave që zgjidhni të hiqni nga dieta juaj mund ta ndryshojnë lojën kur bëhet fjalë për ta mbajtur zemrën të shëndetshme. Ndërsa karbohidratet e rafinuara mund ta rrisin rrezikun e sëmundjeve të zemrës, ngrënia e drithërave të plota është vërtetuar se ul kolesterolin dhe mban larg shumë sëmundje të zemrës.

Artikuj të ngjashëm