Çfarë është helmimi nga dielli?

By

Nëse planifikoni të shkoni në pishinë ose të merrni disa rreze në park, nuk ka asgjë më të mirë se ndjesia e diellit në lëkurën tuaj pas kaq muajsh dimri të pandërprerë.

Sidoqoftë, ekziston një kusht pak i njohur për të cilin duhet të dini përpara se të kapni batanijen tuaj të piknikut.

Çfarë është helmimi nga dielli?

I njohur gjithashtu si djegie e rëndë nga dielli, helmimi nga dielli është një reagim i rëndë ndaj ekspozimit të zgjatur ose intensiv ndaj rrezeve ultravjollce të diellit.

Helmimi nga dielli është një rast ekstrem i djegies nga dielli – një djegie që ndodh kur rrezatimi UV nga dielli ndez lëkurën tuaj.

Cilat janë simptomat?

Fillimisht, simptomat mund të duken të ngjashme me djegien nga dielli, gjë që mund ta bëjë atë të kalojë pa u vënë re.

Këto mund të përfshijnë:

 • Djegie të rënda nga dielli (kini kujdes për skuqje, flluska dhe lëkurë)
 • Ethe
 • Të dridhura
 • Të vjella
 • Dhimbje koke
 • Marramendje
 • Dehidratim
 • Helmimi i pazbuluar nga dielli mund të shkaktojë zhvillimin e simptomave më të rënda, duke përfshirë:
 • Të fikët
 • Konvulsione
 • Rrahje të shpejta të zemrës
 • Presioni i ulët i gjakut
 • Konfuzion ose çorientim

Si mund të mbrohen njerëzit nga helmimi nga dielli?

Marrja e disa hapave super të thjeshtë mund t’ju ndihmojë të shmangni helmimin nga dielli. Këto mund të përfshijnë:

 • Kufizimi i ekspozimit ndaj diellit gjatë orëve të pikut të tij (midis orës 10:00 dhe 16:00)
 • Veshje mbrojtëse (këmisha me mëngë të gjata, kapele, etj.)
 • Përdorimi i një kremi kundër diellit me një minimum SPF 30, duke e aplikuar çdo dy orë – do t’ju duhet ta bëni këtë më shpejt nëse keni qenë duke notuar
 • Qëndrimi në hije
 • Mbajtje e hidratuar
 • Shmangia e shtretërve për rrezitje

Si mund të trajtohet helmimi nga dielli?

Nëse përjetoni simptoma të helmimit nga dielli, qëndroni të qetë, pasi ka trajtime.

Para së gjithash, duhet të largoheni nga dielli për të shmangur ndonjë dëmtim të mëtejshëm.

Më pas, ftohni pjesën e lëkurës që dhemb. Dermatologët rekomandojnë aplikimin e kompresave të ftohta, apo edhe marrjen e një banje të ftohtë për të ‘zbutur lëkurën dhe për të reduktuar inflamacionin’.

Ky është gjithashtu një moment i mirë për t’u hidratuar dhe zëvendësuar çdo lëng të humbur me ujë ose lëngje të pasura me elektrolite – mendoni pijet sportive, lëngun e kokosit apo edhe ‘smoothie’.

Po kështu, kremrat qetësues mund të aplikohen direkt në lëkurë, sidomos ato me përbërje të aloe verës ose kamomilit.

Artikuj të ngjashëm