Çfarë është dembelizmi dimëror dhe si ta evitoni?

By

Është e natyrshme të ndihesh dembel në muajt e dimrit. Temperatura në rënie ka bërë që shumë njerëz të dëshirojnë të qëndrojnë nën batanije për orë më të gjata, duke anashkaluar seancat e tyre të stërvitjes. Por, në muajt e ftohtë, ka disa gjëra për t’u shqetësuar nga pikëpamja shëndetësore. Shfaqja e shenjave të dembelizmit vetëm sa mund të përkeqësojë problemet shëndetësore.

Sipas Dr. Sandeep Patil, temperaturat e ftohta, që i mbajnë njerëzit brenda, mund t’i ndalojnë ata të ushtrojnë, duke i bërë më të ndjeshëm ndaj sëmundjeve.

“Të qenit më shumë në ambiente të mbyllura çon në zakone të ulura dhe kjo mund të shkaktojë luhatje në nivelet e kolesterolit, duke shkaktuar sëmundje si diabeti, sëmundjet e zemrës dhe më shumë. Për më tepër, muajt e dimrit mund të çojnë edhe në mbingrënie”, thotë ai.

Mjeku sugjeron disa gjëra për të qëndruar në formë dhe të shëndetshëm, pavarësisht motit të ftohtë.

Ushtrimi: Aktiviteti fizik është një aspekt i rëndësishëm për të mbajtur një person në formë. Joga e përditshme ose çdo formë aktiviteti do t’ju ndihmojë të mbani ngrohtë dhe të forconi sistemin imunitar, duke përmirësuar mbrojtjen kundër sëmundjeve sezonale si gripi dhe ftohja.

Dietë e shëndetshme: Hani drithëra, mish pa dhjam, peshk, shpendë, bishtajore, arra dhe fara, barishte dhe erëza si dhe shumë fruta dhe perime të freskëta për të rritur imunitetin. Hani ushqime të pasura me vitaminë C, pasi ajo ndihmon në forcimin e sistemit imunitar dhe mbajtjen e trupit tuaj në formë.

Menaxhoni stresin: Sa herë që ndiheni të stresuar, bëni një pushim dhe bëni diçka që ju largon mendjen. Kjo i jep sistemit tuaj të reagimit ndaj stresit një shans për të pushuar.

Monitoroni gjërat tuaja jetësore: Është thelbësore të mbani shënim presionin e gjakut, rrahjet e zemrës dhe nivelin e sheqerit në gjak. Konsultohuni me një mjek në rast se regjistrohen luhatje të mëdha.

Të flesh mjaftueshëm: Të flesh është thelbësore sepse ndihmon në rigjenerimin e trupit duke stabilizuar energjinë dhe nivelet e oreksit të nesërmen.

Vishuni sipas motit: Njerëzit duhet të shmangin daljen gjysmë të veshur. Është jetike që të mbulohen duke veshur veçanërisht një pallto, kapele, doreza dhe çorape të trasha për të shmangur hipoterminë (temperaturën e ulët të trupit).

Shmangni daljen jashtë: Duhet të përpiqeni të shmangni qëndrimin jashtë për periudha të gjata. Qëndrimi brenda do të ndihmojë në rregullimin e temperaturës së trupit.

Lani duart shpesh: Infeksionet respiratore mund të rrisin shanset për atak në zemër. Duhet shmangur duke larë duart rregullisht me sapun dhe ujë. Për më tepër, nëse shfaqen simptoma të gripit, si ethe, kollë virale ose dhimbje trupi, duhet të konsultoheni me një mjek për një vaksinë kundër gripit ose ilaçe antivirale.

Artikuj të ngjashëm