Çfarë duhet të hani që të parandaloni rrudhat?

By

Në ditët e sotme jeta jonë ndikohet nga shum faktorë.

Faktorët mjedisorë, stinët e vitit dhe rrethanat personale ndryshojnë vazhdimisht. Lëkura jonë duhet t’u përshtatet dhe përgjigjet këtyre ndryshimeve. Megjithatë, lëkura nuk është gjithmonë në gjendje ta ruajë ekuilibrin e saj dhe me kohë ajo humb lagështinë duke shkaktuar kështu shfaqjen e rrudhave.

Për të ruajtur këtë ekuilibër delikat, provoni të shtoni këto ushqime në dieten tuaj.

Më e mira për zbutjen e lëkurës: Shegët

Image result for pomegranates

Ky frut është i mbushur me vitaminë C, e cila ndihmon në mbrojtjen kundër dëmtimit të diellit. Plus, lëngu në farat e shegës përmban si acid ellagik ashtu edhe punicalagin. E para është një përbërës polifenoli që lufton dëmtimin nga ambienti; e dyta është ushqyes që mund të rrisë aftësinë e trupit tuaj për të ruajtur kolagjenin, indin lidhës subdermal që e bën lëkurën të duket e qetë dhe e shëndoshë.

Doza ideale e këtij ushqimi kundër plakjes: Një filxhan fara shege — jo vetëm lëng — çdo javë, sugjeron Jackie Newgent, R.D., një nutricioniste me qendër në New York City.

 

Më e mira për zbutjen e rrudhave: Boronica ose rrush Concord

Image result for boronica

Boronica përmban më shumë antioksidantë sesa pothuajse çdo ushqim tjetër. Ato mund t’i japin lëkurës tuaj mbrojtje shtesë kundër ndotësit e ambientit që dëmtojnë lëkurën që vijnë nga ekspozimi i diellit dhe stresi emocional. Në mënyrë të ngjashme, farat e rrushit Concord janë të ngarkuara me polifenole që mund të ndihmojnë të mbani mendjen tuaj të re dhe të mprehtë. Këto komponime të fuqishme ndihmojnë arteriet tuaja të qëndrojnë fleksibël, të cilat mund të ndihmojnë në përmirësimin e rrjedhës së gjakut në trurin tuaj.

Doza ideale e këtij ushqimi kundër plakjes: Një gjysmë gote me fruta çdo ditë do të ndihmojë në parandalimin e dëmtimit të strukturës qelizore që mund të çojë në humbjen e qëndrueshmërisë, linjave të imëta dhe rrudhave.

 

Më e mira për firmosje: Spinaqi

Image result for spinach\

Spinaqi jetike përmbajnë fitonutrientë të veçantë, ose përbërës antioksidues, që ndihmojnë të mbrohen nga dëmtimet e shkaktuara nga dielli. Spinaqi është i ngarkuar me beta-karoten dhe lutein, dy lëndë ushqyese që janë treguar se përmirësojnë elasticitetin e lëkurës.

Doza ideale e këtij ushqimi kundër plakjes: synoni për tre gota spinaq ti konsumoni gjatë javës

 

Më e mira për eliminimin e pikave kafe: Çaji jeshil

Image result for green tea

Ai përmban katekina (një nga komponimet më efektive për parandalimin e dëmtimit të diellit si hiperpigmentimi) dhe polifenolet (antioksidantë që mund të cbëjnë efektet e plakjes).

Doza ideale e këtij ushqimi kundër plakjes: Të paktën një filxhan në ditë për të parë rezultate në sa më pak muaj.

 

Më e mira për një shkëlqim të shëndetshëm: Vaj ulliri

Image result for olive oil

Yndyrat e mira në vajin e ullirit janë shumë të dobishëm; ato përmbajnë omega-3 të shëndetshme për zemrën, të cilat përmirësojnë qarkullimin, duke lënë lëkurën me shkëlqim dhe të butë. Polifenolet sigurojnë fuqi antioksiduese dhe anti-inflamatore që mund të ndihmojnë në parandalimin e sëmundjeve të lidhura me plakjen, siç është sëmundja e Alzheimerit.

Nëse ngrënia e këtij ushqimi kundër plakjes nuk është e mjaftueshme për ju, vendosja e vajit të ullirit ekstra të virgjër në lëkurën tuaj si një hidratues natyral gjithashtu mund të ndihmojë në parandalimin e rrudhave falë përmbajtjes së tij antioksiduese.

 

Burimi: Shape.com

Artikuj të ngjashëm