Balenciaga zhytet në valë kritikash! Çfarë ndodhi?

By

Marka luksoze e modës Balenciaga ka kërkuar falje pas reagimit ndaj një fushate reklamuese të kohëve të fundit, e cila shfaqte fëmijë që mbanin arushë pelushi të veshur me rroba robërie. Fushata reklamuese me vajza të vogla dhe lodra me temën e skllavërisë u konsiderua “e papërshtatshme” dhe “shqetësuese” nga disa përdorues.

Të martën, labeli i modës postoi një deklaratë në Instagram Story. “Kërkojmë falje për shfaqjen e pamjeve shqetësuese në fushatën tonë. Ne e marrim këtë çështje shumë seriozisht dhe po marrim masa ligjore kundër palëve përgjegjëse për krijimin e setit dhe përfshirjen e artikujve të pamiratuar për fotosesionin tonë të fushatës Pranverë 23. Ne dënojmë fuqishëm abuzimin e fëmijëve në çdo Ne qëndrojmë për sigurinë dhe mirëqenien e fëmijëve”, thuhet në deklaratë.

Në një tjetër Story në Instagram, marka tha se “çantat prej pelushi të ariut nuk duhet të ishin paraqitur me fëmijë në këtë fushatë” dhe shtoi se imazhet e fushatës janë hequr nga të gjitha platformat e markës.

Reklamat, të cilat u postuan fillimisht në fillim të kësaj jave, po përdoreshin për të promovuar dyqanin e dhuratave për festatë faqes. Fotot paraqisnin fëmijë duke pozuar me arushë pelushi të veshur me veshje robërie, duke përfshirë rrjetë, jakat me kyç dhe mbajtëset e kyçit të dorës. /Prive.al

ImageImage

Artikuj të ngjashëm