Audiencë e kufizuar në Eurovision për shkak të koronavirusit

By

Një audiencë e kufizuar do të lejohet të marrë pjesë në konkursin e këngës “Eurovision” në qytetin holandez të Roterdamit në maj, si pjesë e masave ndaj COVID-19, njofton gazeta de Telegraaf.

Ngjarja do të jetë pjesë e një serie që po mbahet në Holandë me emrin “fieldlab”, e cila ka lejuar turma të vogla në një teatër, qendër konferencash dhe një ndeshje futbolli nën një monitorim të rreptë.

Organizatorët e Eurovision kishin thënë në shkurt se do të kishte disa ngjarje të distancuara nga shoqëria, por nuk specifikuan nëse do të lejohej një audiencë e drejtpërdrejtë.

Një maksimum prej 3,500 njerëzve që jetojnë në Holandë do të pranohen në prova, gjysmë-finalet dhe finalet që do të zhvillohen në 18-22 maj, raportoi gazeta, duke cituar një zyrtar qeveritar.

Performancat do të jepen nga 39 vende pjesëmarrëse dhe fansat do të duhet të kenë një test negativ të koronavirusit për të marrë pjesë.

Holanda po pret edicionin e 65-të të ngjarjes, i cili tërheq një audiencë televizive prej rreth 200 milionë, pasi këngëtari dhe kompozitori Holandez Duncan Laurence fitoi konkursin e vitit 2019 me këngën “Arcade”.

Holandezët kanë raportuar më shum

Artikuj të ngjashëm