Arnold Schwarzenegger ka një thirrje për popullin rus: “E ardhmja juaj po sakrifikohet”

By

Ish-guvernatori i Kalifornisë Arnold Schwarzenegger i bëri një thirrje të drejtpërdrejtë popullit dhe ushtarëve rusë të enjten, duke detajuar gënjeshtrat pas propagandës së Kremlinit për luftën në Ukrainë.

“Jetët, gjymtyrët dhe e ardhmja juaj po sakrifikohen për një luftë të pakuptimtë të dënuar nga e gjithë bota”, tha Schwarzenegger në një video të publikuar nga Attn.

Kremlini ka ndërmarrë veprime për të heshtur mospajtimet dhe raportimet kritike për pushtimin. Tani është e paligjshme ta quash konfliktin një luftë, dhe Rusia ka lëvizur për të bllokuar aksesin në mediat sociale.

Por rusët kanë pasur prej kohësh lidhje familjare me Ukrainën, shtoi Schwarzenegger. Rreth 11 milionë rusë kanë familje në Ukrainë.

“Pra, çdo plumb që gjuan, qëllon një vëlla apo një motër”, tha ai. “Çdo bombë ose çdo predhë që bie nuk bie mbi një armik, por mbi një shkollë, spital ose një shtëpi.”

Schwarzenegger tha se ai e dinte se si gënjeshtra për luftën mund të thyejë një njeri. Ai përshkroi sesi babai i tij, Gustav Schwarzenegger, jetoi me fajin e luftimit për nazistët në Luftën e Dytë Botërore.

“Ai jetoi pjesën tjetër të jetës së tij me dhimbje,” tha Schwarzenegger. “Dhimbje nga shpina e thyer. Dhimbje nga plagët që i kujtonin gjithmonë ato vite të tmerrshme. Dhe dhimbje nga faji që ndjente.”

Schwarzenegger, një yll i njohur i filmit, tha se ishte frymëzuar në fillim të jetës së tij nga peshëngritësi rus Yury Vlasov. Ashtu si Schwarzenegger, Vlasov vazhdoi të bëhej politikan. /Prive.alArtikuj të ngjashëm