Ariana sjell foton ‘kartolinë’ krah Ermalit në Kapadokia

By

Ermali dhe Ariana këto ditë po qëndrojnë këto ditë në Turqi.

 

View this post on Instagram

 

❤️

A post shared by Ariana Fejzullahu (@arianafejzullahu) on

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Ariana Fejzullahu (@arianafejzullahu) on

Pas Stambollit, turi ka vazhduar këto ditë në një tjetër atraksion turistik, në Kapadokia, krahinë kjo e cila po thyen rekord për numrin e vizitorëve që vazhdon të tërheqë drejt vetes në çdo stinë të vitit.

Disa nga vendet e kësaj krahine që vizitohen më shumë janë muzeu i hapur në natyrë “Goreme”, qytetet nëntokësore “Kaymakli” dhe “Derinkuyu”, ku mund të shihen më mirë gjurmët e civilizimeve mijëravjeçare. Turistët që i vizitojnë këto qytete nëntokësore magjepsen kur shikojnë dhomat që dikur janë përdorur si ambiente jetese, me të cilat ata përballen duke zbritur poshtë në thellësi me anë të tuneleve ndërlidhëse, lartësia e të cilëve herë herë e kalon shtatin e njeriut, ngandonjëherë janë më të larta se njeriu dhe në ndonjë vend vijnë duke u ngushtuar.

Rreth 30 mijë njerëz mund të jetojnë në qytetin nëntokësor të Derinkuyu, ku njerëzit që kanë jetuar në krahinë për t’u mbrojtur ndaj kërcënimeve të mundshme nga jashtë kanë qëndruar brenda këtu për një periudhë kohore bashkë me kafshët me qëllim edhe për të mbijetuar, por edhe për t’u strehuar.

Fotot nga Ariana nuk kanë munguar teksa shkrepja më e bukur me pamje nga Kapadokia ngjan në një kartolinë të vërtetë.

 

View this post on Instagram

 

❤️

A post shared by Ariana Fejzullahu (@arianafejzullahu) on

Kujtojmë se të Shtunën që lamë pas, Ariana ishte pjesë e Prive në një prej intervistave të rralla të saj që mund ta ndiqni më poshtë. /Prive.al

Artikuj të ngjashëm