Apple dhe Spotify publikojnë listën e këngëve më të transmetuara gjatë vitit 2021

By

Yjet e popit Ed Sheeran, Taylor Swift dhe Bad Bunny ishin ndër artistët më të transmetuar të vitit 2021, sipas shifrave nga Apple Music dhe Spotify.

Por ishte Olivia Rodrigo ajo që zuri vendin e parë me këngën e saj “Good 4U”, e cila u shfaq si kënga më e dëgjuar në të dy shërbimet.

Publiku i Apple preferoi pop-in e shkëlqyeshëm të BTS, kënga e tyre “Dynamite” ishte kënga më e dëgjuar e vitit.

Fillimisht e lëshuar në vitin 2020, kënga “Dynamite” nuk arriti të hynte në pesëshen më të mirë të Spotify – me sa duket sepse shërbimi i transmetimit u lançua vetëm në Korenë e Jugut.

Artistët britanikë u përfaqësuan mirë në listat e fundvitit, me albumin e Dua Lipës “Future Nostalgia” që u bë albumi i dytë më i dëgjuar i Spotify, pas albumit “Sour” të Olivia Rodrigo.

Kënga “Bad Habits” nga Ed Sheeran, ishte kënga e tretë më e madhe e Spotify në 2021.

Megjithatë, ai doli në vendin e 53-të në tabelën e Apple, duke reflektuar audiencën më të përqendruar në SHBA.

Sipas Spotify, artisti më i njohur i vitit në përgjithësi ishte reperi Bad Bunny, i cili grumbulloi një total mbresëlënës prej 9.1 miliardë transmetime.

Taylor Swift, e cila publikoi versione të reja të albumeve të saj klasike “Fearless” dhe “Red” këtë vit, ishte artistja e dytë më e dëgjuar në Spotify, e ndjekur nga BTS, Drake dhe Justin Bieber.

Të gjitha këngët në top pesëshen e Spotify, janë transmetuar më shumë se 1 miliard herë gjatë 12 muajve të fundit.

Artikuj të ngjashëm