Andrew Tate dhe Tristan Tate lirohen nga burgu

By

Ndikuesi i diskutueshëm i mediave sociale Andrew Tate dhe vëllai i tij Tristan janë zhvendosur nga paraburgimi në arrest shtëpiak pas një vendimi të një gjykatësi rumun.

Vendimi i Gjykatës së Apelit në Bukuresht zëvendëson periudhën e fundit të paraburgimit, e cila do të përfundonte më 29 prill.

Lirohen edhe dy bashkëpunëtoret, Georgiana Naghel dhe Luana Radu.

Të katërt janë urdhëruar të qëndrojnë në pallatet ku jetojnë, nëse nuk kanë leje gjyqësore për t’u larguar.

Një zëdhënëse e vëllezërve Tate i tha BBC-së se vëllezërit ishin “të entuziazmuar”.

Pasi u lirua, Andrew postoi një video të tij duke ecur në një dhomë ndërsa pinte një puro, duke thënë: “Që nga viti i kaluar kam qenë në mbyllje 24-orëshe. Nuk ka kohë në oborr.

“Përcjellja e një qelie 3 metra me elektronikë zero ose kontakte të jashtme. Kthjelltësi absolute e mendjes. Mendime të vërteta. Plane reale. Dhimbje e gjallë. Një orë në shtëpi dhe nuk e duroj dot telefonin.

“Disa zakone vdesin rëndë. Ne duhet ta mposhtim shejtanin”.

Ndërkohë Tristan shkroi në Twitter: “4 muaj pa veshur një palë këpucë aligator. Lufta ishte e vërtetë”.

Vëllezërit janë arrestuar që nga dhjetori. Ata po hetohen me akuzat për përdhunim, trafikim njerëzish dhe formim të një grupi krimi të organizuar. Të dy e kanë mohuar keqbërjen.

Avokatët e Tates argumentuan se mbajtja e tyre në paraburgim parandalues ​​ishte e panevojshme e ashpër, kur opsionet e tjera gjyqësore si arresti shtëpiak ishin në dispozicion.

Në vitin 2016, Andrew Tate, një ish-kikboksier britaniko-amerikan, u hoq nga emisioni televiziv britanik Big Brother për një video që dukej se e tregonte atë duke sulmuar një grua.

Ai vazhdoi të fitonte famë në internet, me Twitter që e ndaloi atë për të thënë se gratë duhet të “mbajnë përgjegjësi” për sulmet seksuale. Që atëherë ai është rikthyer në detyrë.

Pavarësisht ndalimeve të mediave sociale, ai fitoi popullaritet, veçanërisht mes të rinjve, duke promovuar atë që ai e prezantoi si një mënyrë jetese hiper-mashkullore, ultra-luksoze.

Artikuj të ngjashëm