Alec Baldwin paditet, por kësaj radhe për cilën çështje?

By

Alec Baldwin postoi një video në Instagram pasditen e së martës të një tabele ku shkruhej, “Gjithçka do të jetë mirë” vetëm disa orë pasi aktori u padit nga familja e kineastes së vrarë Rust, Halyna Hutchins për vdekje të padrejtë, ndërsa avokatët e saj rikrijuan momentin që ai qëlloi aksidentalisht dhe e vrau me armë mbështetëse në një set në New Mexico tetorin e kaluar.

Baldwin po mbante një revolver Colt gjatë provave në set në Bonanza Creek Ranch në Santa Fe, kur qëlloi një plumb të drejtpërdrejtë më 21 tetor 2021, duke vrarë Hutchins.

Ai ka pohuar se ishte vetë Hutchins që i kërkoi të drejtonte armën vetëm jashtë kamerës dhe drejt sqetullës së saj përpara se ajo të fiket. Regjisori Joel Souza gjithashtu u plagos në të shtënat.

Padia civile, e ngritur në New Mexico të martën, kërkon dëme të paspecifikuara, por ‘të konsiderueshme’, duke përfshirë dëme ndëshkuese.

Avokati Brian Panish, që përfaqëson burrin e Hutchins, Matthew Hutchins, dhe djalin e tyre të vogël, Andros, mbajti një konferencë shtypi në Los Angeles të martën për të njoftuar padinë kundër Baldwin dhe ‘të tjerëve që janë përgjegjës për sigurinë në shesh dhe sjelljen e pamatur të të cilëve dhe ulja e kostove çoi në vdekjen e pakuptimtë, tragjike të Halyna Hutchins”, tha ai.

Sipas Panish, firma e tij ka kryer një hetim të pavarur që ai tha se zbuloi ‘shkelje të shumta të standardeve të industrisë’ nga Baldwin dhe të pandehurit e tjerë të përmendur në ankesë, mes tyre armatorja Rust Hannah Gutierrez-Reed, ndihmësdrejtori David Halls dhe disa kompani prodhimi bashkangjitur projektit.

Të paktën tre padi të tjera janë ngritur mbi të shtënat, por kjo është e para që lidhet drejtpërdrejt me një nga dy personat e qëlluar.

Padia e ngritur të martën thotë: “Halyna Hutchins meritonte të jetonte dhe të pandehurit kishin fuqinë për të parandaluar vdekjen e saj nëse do ta kishin mbajtur të shenjtë detyrën e tyre për të mbrojtur sigurinë e çdo individi në një grup ku armët e zjarrit ishin të pranishme në vend që të prisnin qoshet mbi procedurat e sigurisë ku rrezikoheshin jetë njerëzish, duke nxituar për të qëndruar në orar dhe duke injoruar ankesat e shumta për shkelje të sigurisë”.

Avokatët thanë në videon e paraqitur të martën se Baldwin kishte ‘refuzuar’ stërvitjen për llojin e tërheqjes së armëve që po bënte kur qëlloi Hutchins. Padia gjithashtu pretendon se Baldwin nuk e kontrolloi kurrë armën për municione përpara se ta përdorte atë.

Ata gjithashtu paraqitën një listë me ‘të paktën 15 standarde të industrisë’ Panish tha se producentët e filmit kishin injoruar në xhirime.

Këto përfshinin dështimin për të përdorur një armë mbështetëse dhe jo një armë të gjallë, mungesën e individëve të kualifikuar për të trajtuar armët në set në momentin e të shtënave dhe mungesën e pajisjeve mbrojtëse për ekuipazhin.

Artikuj të ngjashëm