Aktorja e njohur flet për diagnozën dhe gjendjen e saj shëndetësore

By

Lena Dunham dëshiron që fansat të dinë se ka një arsye pse ndonjëherë pse e ka të vështitë rtë ec. thotë se po jeton me sindromën Ehlers-Danlos, një diagnozë e rrallë që mund të shkaktojë dhimbje në nyje dhe probleme të tjera.

Dunham hyri në Instagram gjatë fundjavës për të ndarë një foto të saj ku shkruan se ajo mund të kishte zgjedhur të vihej në siklet nga “fotot e paparacëve” ose shtiret se po vishte një kostum të hershëm për Halloëeen, por asnjëra nuk ishte e vërtetë.

“Kjo është se si është jeta kur unë jam duke luftuar shumë me sëmundjen kronike. Një ndezje sindromës Ehler-Danlos do të thotë që unë kam nevojë për mbështetje nga më shumë sesa miqtë e mi, ” – shkroi Dunham, e cila gjithashtu ka qenë e hapur për luftën e saj me endometriozën dhe çrregullimet e të ngrënit.

Lena Dunham has Ehlers-Danlos syndrome.

Dunham kishte veshur një këmishë të natës sepse vetëm duhej të ecte disa metra në makinë për të shkuar në takimin me mjekun, shtoi ajo. Një orë më vonë, ajo veshi një veshje të ndryshme për një takim, duke përshkruar kontrastet si “jeta e dyfishtë e një gruaje me sëmundje kronike”.

Image result for lena dunham

Çfarë është sindroma Ehlers-Danlos?

Është në fakt një grup prej 13 çrregullimesh të lidhura të shkaktuara nga defekte të ndryshme gjenetike në kolagjen, një bllok thelbësor ndërtimi, sipas Organizatës Kombëtare për çrregullime të rralla.

SED dobëson indet lidhëse të trupit – të cilat normalisht sigurojnë forcë dhe fleksibilitet – qoftë sepse kolagjeni nuk është aq i fortë sa duhet, ose nuk ka mjaftueshëm në lëkurë, muskuj, eshtrat dhe enët e gjakut.

Çrregullimet e trashëguara prekin rreth një në 5,000 njerëz, vuri në dukje Instituti Kombëtar i Shëndetësisë. Ata janë diagnostikuar me testim gjenetik dhe një test fizik.

Burimi: Usatoday.com

Artikuj të ngjashëm