Aktorja e famshme 81 vjeçare, bie në pranga

By

Jane Fonda arrestohet gjatë protestës së klimës jashtë Kapitolit të Sh.B.A.

Aktorja 81-vjeçare u akuzua për demonstrim të paligjshëm dhe u lirua më vonë me njohjen e saj, tha Policia e Kapitolit.

Image result for jane fonda

Jane Fonda u arrestua jashtë Kapitolit të Shteteve të Bashkuara të premten si pjesë e një proteste për ndryshimin e klimës, një akt të profilit të lartë të mosbindjes civile nga aktorja fituese e Oskarit dhe kundërshtarja e Luftës në Vietnam, e cila tha se ajo planifikonte të riprodhojë rolin e saj çdo të Premte për pjesën tjetër të vitit.

Zonja Fonda, 81 vjeçare, ishte në mesin e 16 personave të akuzuar për demonstrim të paligjshëm në Frontin Lindor të Capitol, një kundërvajtje sipas një ligji në Uashington, që ndalonte protestuesit të pengonin hyrjet në ndërtesat publike, tha Policia e Kapitolit.

Jane Fonda was one of 16 people charged with unlawfully demonstrating outside the United States Capitol on Friday.

Sapo kishte mbaruar së foluri si pjesë e një proteste të Premtes së Stërvitjes së Zjarrit, e para e një serie javore të demonstratave të planifikuara për ndryshimin e klimës, kur u mor në paraburgim në orën 11:50 të mëngjesit me kohën lokale. Zonja Fonda u lirua më vonë me njohjen e saj.

Me Kupën e Kapitolit si sfond, zonja Fonda tha që dëshironte të tregonte solidaritet me protestuesit e rinj për ndryshimin klimatik, siç është Greta Thunberg, adoleshentja suedeze që lundroi përtej Oqeanit Atlantik në një jaht pa ndotje karbonike për të tërhequr vëmendjen ndaj ngrohjes globale. Ajo tha se ishte frymëzuar pasi lexoi librin më të shitur On Fire: The (Burning) Case for a Green Neë Deal”, nga Naomi Klein për ndryshimin e klimës gjatë fundjavës së Ditës së Punës.

Burimi: Newyorktimes.com

 

Artikuj të ngjashëm