Aktori hollivudian largohet nga Ukraina në këmbë, ‘ec me milje’ për të arritur në kufirin polak

By

Aktori i Hollivudit Sean Penn, i cili ishte në Ukrainë për të filmuar një dokumentar, i është bashkuar një grupi ukrainas që po ikin nga vendi dhe po përpiqen të arrijnë kufirin polak.

Aktori 61-vjeçar postoi të martën në Twitter një imazh të tij duke ecur me një çantë shpine dhe karrocë përballë një vargu makinash, duke pritur për një kalim të sigurt për në vendin fqinj.

Penn tha se ai dhe dy kolegët e tij ecën me milje deri në kufirin polak pasi ata braktisën makinën e tyre në anë të rrugës, megjithëse postimi në Twitter sqaroi pse ata u detyruan të linin automjetin e tyre.

Ai tha se makinat në foto mbajnë vetëm gra dhe fëmijë, shumica e tyre pa asnjë bagazh, dhe një makinë ishte “e vetmja pronë e tyre me vlerë”.Sipas një raporti të Reuters, Penn “e kishte dalë nga Ukraina në mënyrë të sigurt”.

Aktori fitues i Oskarit u fotografua të enjten e kaluar duke marrë pjesë në një konferencë shtypi në Zyrën Presidenciale në Kiev, ditën kur Rusia filloi ofensivën e saj ushtarake në Ukrainë.

“Sot, Sean Penn është ndër ata që mbështesin Ukrainën në Ukrainë. Vendi ynë i është mirënjohës atij për një shfaqje të tillë guximi dhe ndershmërie”, kishte shkruar Zyra e Presidentit në një postim në Facebook.

Penn kishte takuar gjithashtu zëvendëskryeministren Iryna Vereshchuk dhe foli me gazetarë dhe personel ushtarak për agresionin rus.

Sipas postimit, Penn kishte ardhur në Ukrainë nëntorin e kaluar për dokumentarin dhe foli me ushtrinë ukrainase. /Prive.al

 

Artikuj të ngjashëm