Aktoret më të suksesshme afrikane në Hollywood

By

Industria e filmit është një biznes i vështirë ku ju duhet një përkushtim i fortë për t’u bërë të suksesshëm.

Aktoret afrikane mund të mos kenë marrë shansin të marrin në skenë të madhe aq shumë në dekadën e kaluar, por gjërat janë më mirë këto ditë. Tani kemi emra të rinj që godasin me kryevepra dhe lëjnë një shenjë në industrinë e filmit.

Në fjalimin e saj në 67-vjetorin vjetorin e spektaklit Emmy, Viola Davis deklaroi se gratë me ngjyrë janë po aq të mira para kamerës, vetëm se ato nuk marrin aq mundësi sa duhet. Pavarësisht kësaj, ka një numër aktoresh afrikano-amerikane që kanë një rëndësi të madhe për Hollywood-in. Në këtë artikull, ne do të përqendrohemi në pesë aktore afrikano-amerikane që kanë thyer çdo barrikadë të industrisë dhe janë  yje Hollywood-i.

Benu Mabhena

Benu Mabhena lindi në Londër, në Mbretërinë e Bashkuar. Ndërsa ajo mund ta ketë zhvillimin e saj të aktrimit në SH.B.A., linja e gjakut e aktores qëndron në Zimbabve, ku kanë lindur prindërit dhe shumica e motrave të saj. Familja e saj kaloi shumë kohë në lëvizje, duke u vendosur në kohë të ndryshme në Botsvana, Afrikën e Jugut dhe Zimbabve.

Image result for benu mabhena

Filmat e saj më të famshëm janë: Blood Diamonds, Night Walkers dhe Princess.

Lupita Nyong’o

Fituesja 35 vjeçare e Oskarit ka pasur një rrugëtim të ëndërruar në Hollywood dhe është një nga aktoret më të kërkuara në industri aktualisht. Lupita Nyongo lindi në Meksikë nga prindërit Kenyan dhe mban nënshtetësi të dyfishtë për të dy vendet.

Image result for lupita nyong'o

Filmat e saj më të famshëm janë: 12 Years a Slave, Black Panther, Star Wars, The Jungle Book si dhe Non-Stop

Thandie Newton

Thandiwe Nashita “Thandie” Newton ka luajtur në shumë filma të Hollywood-it dhe është një nga emrat më të mëdhenj të kohës sonë. Aktorja angleze ka patur role në amerikë dhe në angli . Thandie Newton bëri debutimin e saj në aktrimin në filmin Flirting në 1991.

Image result for thandie newton

Gugu Mbatha-Raw

Gugulethu Sophia Mbatha-Raw lindi në 21 Prill 1983. Ajo filloi karrierën e saj të aktrimit në 2004 dhe është shfaqur në shumë filma të mirënjohur kritik. Ajo është më e njohur për aktrimin e saj në serialin televiziv hit “Black Mirror” ku luajti Kelly. Ajo gjithashtu u shfaq si Dido Elizabeth Belle në “Belle”. Në “Beyond The Lights” ajo u shfaq duke luajtur Noni Jean.

Related image

Kandyse McClure

Ylli i lindur në Afrikën e Jugut nuk do ta kishte menduar veten në kryelistat e kinemave botërore. McClure kishte aspiratën për të punuar në mjekësi dhe kurrë nuk e dha aktrimin një mendim të vetëm. Karriera e saj e filmit nisi në mënyra më të papritura por u zhvillua shumë shpejtë.

Image result for Kandyse McClure

Filmat e saj më të famshëm janë: Romeo Must Die, Carrie, Seventh Son dhe Mother’s Day

Burimi: Eonline.com

Artikuj të ngjashëm