10 gjërat që duhet t’i evitoni gjatë fluturimit me aeroplan

By

Fluturimet mbahen të ftohta për të parandaluar që udhëtarëve tu bie të fikët. Një fluturim i rehatshëm është i domosdoshëm. Askush nuk duhet të zbresë nga aeroplani duke u ndjerë i ngurtë, i trazuar ose i lodhur. Dhe ajo që vendosni të vishni në aeroport mund të jetë një faktor kontribues për sa mirë do të shkojë udhëtimi juaj.

1.Veshjet e ngushta

Xhinset tuaja të ngushta mund të duken të shkëlqyera, por mund të bëjnë për ju një fluturim të pakëndshëm. Ju duhet të vishni diçka që lejon qarkullimin e duhur të gjakut. Për më tepër, fluturimet më të gjata mund të ju rrezikojnë nga tromboza e venave të thella (një mpiksje gjaku që ndodh zakonisht në këmbë). Kjo gjendje mund të përkeqësohet nga rrobat e ngushta.

2.Lentet e kontaktit

Ajri në aeroplan është i ndryshëm nga ajri në tokë. Kjo është për shkak se ajri i kabinës qarkullon dhe lartësitë e mëdha rezultojnë në lagështi më të ulët. Ky ajër i thatë mund të jetë irritues për sytë, veçanërisht për ata që mbajnë lente kontakti. Për këtë arsye, sugjerohet që pasagjerët të mbajnë syzet në vend të tyre.

3.Materiale të ndezshme

Edhe pse emergjencat e fluturimit janë të pazakonta, është gjithmonë mirë të jesh i përgatitur. Disa materiale janë të ndezshme, të tilla si  pëlhura të holla dhe pambuku.

4.Takat e larta

Aeroportet janë vende të mëdha, kështu duhet të mbathni gjithmonë këpucë të rehatshme. Takat e larta mund të jenë veçanërisht të mundimshme në situata emergjente sepse në fluturimet e gjata, këmbët tona priren të fryhen. Njofton Bright Side, transmeton Klankosova.tv.

5.Veshje të trasha

Temperaturat në aeroplan janë zakonisht të ftohta. Ju gjithashtu mund të ndiheni më të ftohtë se sa duhet sepse nuk lëvizni. Kjo është arsyeja pse duhet të vishni më shumë se një shtresë veshjesh në mënyrë që të përshtateni me temperaturat në përputhje me rrethanat.

6.Bizhuteri metali

Mund të ketë metal në vendet që nuk do t’i prisnit, të tilla si këpucët, mbështjellësit e çamçakëzit dhe në veshjet tona. Ju mund të kaloni më shpejt në sigurinë e aeroportit nëse vendosni të mos i vishni këto sende ose t’i hiqni ato dhe t’i ruani ato, vendosja e detektorëve të metaleve mund t’ju ngadalësojë me të vërtetë dhe askush nuk dëshiron të nxitojë nga vonesa.

7.Kostumet të komplikuara

Veshjet e komplikuara jo vetëm që e bëjnë më të vështirë shkuarjen në banjë, por mund të jenë shumë të pakëndshme për t’u ulur. Ju nuk doni të ri-rregulloni rrobat tuaja çdo 5 minuta, prandaj sigurohuni që të vishni diçka që është  komode.

8.Parfume dhe kolonjë

Ju mund ta doni erën e parfumit tuaj, por të tjerët në fluturimin tuaj mund të mos e duan. Ajri qarkullon në fluturime dhe nuk mund të thyesh një dritare për të pasur ajër më të pastër. Ju gjithashtu nuk e dini nëse njerëzit kanë alergji ndaj përbërësve në parfumin apo kolonjën tuaj ose nëse dikush në fluturimin tuaj ka astmë të shkaktuar nga parfumi,kështuqë duhet të tregohemi të kujdesshëm.

9.Rroba që mund të irritojnë lëkurën tuaj

Një pëlhurë mund të mos shkaktojë shumë kruarje kur e vesh në dyqane, por jo të gjitha pëlhurat janë të shkëlqyeshme për t’u ulur me orë të tëra në të njëjtin vend. Vishni pëlhura që mund të kalojë ajri dhe që janë të buta për të parandaluar  acarimin e lëkurës gjatë fluturimit tuaj.

10.Bluza me slogane ofenduese

Ju dëshironi që fluturimi juaj të shkojë sa më normalisht që të jetë e mundur. Kjo është arsyeja pse është më mirë të shmangni bluzat me grafika fyese.

Artikuj të ngjashëm