10 arsye të vërteta pse keni akne të këqija

By

Në vend që të pyesim vazhdimisht “pse po më shpërthen fytyra nga aknet?” zakonisht ka një arsye pse gjërat ndodhin ashtu siç ndodhin. Shikoni këto arsye të pazakonta por realiste pse mund të shihni disa puçrra të tjera në momente të rastësishme në jetën tuaj.

Këtu janë 10 arsye të çuditshme pse keni akne vërtet të këqija:

1. Jeni të stresuar

Stresi është një gjë mjaft e tmerrshme për ju në përgjithësi. Ju shëndoshë, ju jep rrudha të parakohshme dhe gjithashtu ju bën të ndiheni të tmerrshëm. Kur bëhet fjalë për lëkurën tuaj, stresi bën që lëkura juaj të prodhojë yndyrë shtesë, e cila, nga ana tjetër, mund të shkaktojë shpërthime.

Hidhini një sy dy javëve tuaja të fundit. A mund të jetë stresi i shtuar arsyeja e shpërthyerjes së fytyrës tuaj?

2. Luhatjet e hormoneve

Kjo është një arsye klasike për shpërthimet, dhe ju ndoshta tashmë e dini se kjo është e vërtetë. Luhatjet e hormoneve nga periudha juaj priren të shkaktojnë rritjen e prodhimit të vajit dhe kulmin e inflamacionit.

3. Ka diçka që ju mungon në dietën tuaj

E mbani mend kur ishit në klasën e shëndetit dhe mësuesit përmendën se duhet të hani një dietë të ekuilibruar? Ishte e vërtetë.

Mangësitë e shumta të vitaminave janë lidhur me shpërthimet e akneve, duke përfshirë vitaminën A, vitaminën E, vitaminën B12 dhe zinkun. Shumë ushqime, duke përfshirë gocat e detit, zarzavatet me gjethe dhe frutat mund t’ju ofrojnë vitaminat që ju nevojiten. Mirë oreks !

4. Fajin e ka ai grimi që keni bërë

Grimi nuk është i mirë për lëkurën tuaj, pavarësisht se çfarë mund të thonë reklamat. Nëse grimi është komedogjen, mund të shkaktojë që poret tuaja të bllokohen me papastërti dhe mbeturina. Kjo, nga ana tjetër, do t’ju bëjë të shpërtheni me puçrra fytyre ose të merrni më shumë pika të zeza.

Sigurohuni që shishet tuaja të grimit të thonë “jo-komedogjenike” përpara se t’i merrni ato. Nuk jeni i sigurt nëse është grimi juaj? Vlen të theksohet se grimi më i pigmentuar tenton të bllokojë poret më shpesh.

Teri Tray, menaxherja e arsimit në Singapor në Dermalogica, vuri në dukje: “Në përgjithësi, grimi që ofron mbulim ‘të plotë’ ose më të rëndë do të ketë një shans më të lartë për të shkaktuar shpërthime.”

5. Salca juaj e preferuar e nxehtë nuk përputhet me lëkurën tuaj

Ushqime pikante? Vërtet? Ti betcha. Ushqimet pikante, kur hahen, mund të heqin ekuilibrin e pH të lëkurës suaj. Kjo mund t’ju bëjë që të keni cista ose thjesht të keni lëkurë vërtet të thatë. Sido që të jetë, nuk është një pamje e mirë.

6. Jeni duke prekur vazhdimisht fytyrën

Është shumë joshëse të prekësh fytyrën herë pas here, por a është mirë për ty? Jo. Kontakti lëkurë me lëkurë është një mënyrë shumë e thjeshtë për të transferuar bakteret në fytyrën tuaj. Nëse keni lëkurë shumë të ndjeshme, ato baktere (dhe të gjitha prekjet) do të bëjnë që poret tuaja të bllokohen dhe lëkura juaj të irritohet.

7. Dielli po e dëmton lëkurën tuaj

Duke supozuar se nuk keni jetuar nën një shkëmb për 50 vitet e fundit, mund të jeni të vetëdijshëm se rrezatimi UV shkakton dëme të përjetshme në lëkurën tuaj. Rrezatimi UV e than lëkurën tuaj dhe shkakton acarim. Të dyja këto gjëra mund të bëjnë që lëkura juaj të shpërthejë.

8. Ky detergjent i ri i rrobave është një problem

Mos na keqkuptoni, larja e rrobave është e detyrueshme. Por mund të ketë një efekt edhe në lëkurën tuaj. Shumë detergjent, veçanërisht nëse ka një aromë të fortë, mund të çojë në shpërthime në të gjithë trupin tuaj. Nëse aknet janë një gjë e re, mund të jetë koha për të ndërruar detergjentin tuaj.

9. Rutina juaj e kujdesit të lëkurës është shumë e ashpër

Rruga për në ferr është e shtruar me qëllime të mira, dhe në shumë raste, kjo është gjithashtu e vërtetë kur bëhet fjalë për rutinën tuaj të kujdesit të lëkurës. Pastrimi i ashpër i akneve, kimikatet e ashpra dhe pastrimi i gjerë mund të shkaktojnë shpërthime.

Çuditërisht, shumë akne tek të rriturit shkaktohen nga tejkalimi i produkteve të kujdesit të lëkurës, veçanërisht kur bëhet fjalë për larjen e tepërt. Thirrni pak rutinën tuaj të kujdesit për lëkurën dhe shikoni nëse do t’i zgjidhë gjërat. Mund të duhen disa javë për të punuar, por ka shumë të ngjarë që do të funksionojë mirë në lëkurën tuaj.

10. Veset tuaja po ngatërrojnë lëkurën tuaj

Së fundi, është e rëndësishme të kuptoni se lëkura juaj do të pasqyrojë atë që vendosni në trupin tuaj. Shumë njerëz priren të vërejnë aknet që ndodhin pasi pinë, pinë duhan ose marrin medikamente të caktuara. Nëse keni nevojë për më shumë shtysë për të hequr qafe zakonet tuaja të këqija, imagjinoni se si do të duket fytyra juaj pasi ta lini.

Artikuj të ngjashëm